ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16118197
*
nr 1611 8197
Spegel
jugend, 62x122 cm
Kondition: slitage, lagad
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 april 2024
kl 18:44:26
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/4 18:15:09
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend jugend-stil jugendstil spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:27
-
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:29
-
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:45
-
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:17
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:23
*
Spegel
Kondition: slitage, lagad
nr 1611 8197
Spegel
jugend, 62x122 cm
Kondition: slitage, lagad
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 april 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/4 18:15:09 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend jugend-stil jugendstil spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:27 -
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:29 -
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:45 -
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:17 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:23